Epîmedyumlu Macun Ürünleri Sipariş ve Satış Sitesi > Blog > Yararlı Bilgiler > Çakşır Otu Nedir? Ne işe Yarar? Kullanımı

Çakşır Otu Nedir? Ne işe Yarar? Kullanımı

Çakşır Otu maydanozgiller ailesinin bir üyesidir. 2-3 metreye kadar uzanabilen boyu ile büyükçe bir bitkidir. Az nemli topraklarda kendi kendine büyüyebilmektedir. Sarı renkli çiçekleri gövdesinin tepesinde bir şemsiye edasıyla durduğundan dolayı çok uzaklardan bile görülebilir ve bu nedenden kişilere bir tanıdıklık katar.

Oldukça uyumlu bir bitkidir, bu nedenden Doğu Anadolu’dan Akdeniz’e kadar ülkemizde birçok bölgede bulunabilir. Bu sayede de bir çok insan Çakşır otundan faydalanabilir.

Yapılan araştırmalara göre Çakşır otunun içinde bol miktarda Tanen, Saponin, Alkaloit, Reçine ve Nişasta bulunuyor ve içerdiği uçucu yağlar pek güzel bir koku bırakmıyor.

Çakşır Otunun Ne İşe Yarar?

 • Çakşır otunun en çok bilinen faydası, vücutta afrodizyak etkisi yaratarak cinsel gücü artırıcı bir özellik göstermesidir.
 • Çakşır otu, kaslarda ve eklemlerde oluşan ağrıları dindirmeye yardımcı olur.
 • Sinir sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına destekte bulunur.
 • Vücudumuzdaki toksinleri, diğer adı ile zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırmaya yardım eder ve bu özelliği sayesinde soğuk algınlığından geçmek bilmeyen kış hastalıklarına kadar bir çok sorunun çözülmesinde önemli rol oynar.
 • Vücutta kan şekerini düşürücü etki yaratır, bu nedenle ölçülü tüketmek, aşırıya kaçmamak büyük önem taşımaktadır.
 • Vücuda sağladığı enerji ile insana zindelik katmaktadır.
 • Hücrelerin kendilerini yenileme sürecini hızlandırıcı etkisiyle yaraların iyileşme sürecine katkı yapmaya yardımcı olur.
 • İştah açıcı bir etki oluşturmaya, özellikle kilo almak isteyip alamayanlara yardımcı olur.

Çakşır Otu Nasıl Kullanılır?

Çakşır otunu ülkemizde aktarlardan ve internet sitelerinden, çay, macun, toz, kök ya da yağ şeklinde bulup temin edebilirsiniz.

 • Çakşır otunu çay olarak tüketmek istiyorsanız toz ya da kök olarak Çakşır otu alabilir, aldığınız toz ya da kökten 1 tatlı kaşığı kadar, kaynattığınız suyun içinde ortalama 15 dakika kadar demleyip süzdürdükten sonra ortaya çıkan çayı içebilirsiniz. (Eğer Çakşır Otunu kök halinde alırsanız, evde kendiniz toz haline getirebilirsiniz.). Bu çaydan günde 1 bardak içmeniz yeterli olacaktır.
 • Afrodizyak etkisinden yararlanmak istiyorsanız doğrudan karışım halinde alabilir ya da Çakşır tozu alıp 1 çay kaşığı kadar 2 çay kaşığı kadar bal veya pekmezle karıştırarak tüketebilirsiniz. Bu karışımı günde 2 kez kullanmanız yeterlidir.
 • Cildinizi yara, sivilce ve akne izlerinden kurtarmak için Çakşır otu kullanmak istiyorsanız Çakşır yağını tercih edebilirsiniz. 1 çay kaşığı kadar çakşır yağını yarım çay kaşığı kadar zeytinyağı ile karıştırdıktan sonra istenen bölgeye uygulayabilirsiniz.
Vi Times Macun, Wonderful Bal, Eniola Tribuluslu Macun

Yorum Yaz

Yorumunuz Bize Ulaştı.Teşekkür Ederiz.Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.
Yorumunuz Gönderilemedi tekrar deneyiniz.